Мокін Борис Іванович
Мокін Борис Іванович
Головна сторінка  Громадська діяльність Публіцистика Вибірковий і, звичайно ж, тенденційний літопис, або я так думаю Розділи книги


Газета «Погляд» за 1–7 лютого 2007 року передрукувала в перекладі на українську мову інформацію із британської газети «The Times» під заголовком «10 кращих університетів світу», в якій подається десятка кращих університетів світу, визначена шляхом опитування 736 роботодавців із найбільших кампаній світу та 3000 викладачів з університетів провідних держав.

Оскільки моя книжка націлена у першу чергу на студентів і школярів, то я вирішив, що ця інформація буде цікавою і моїм читачам. Тож подаю її в дещо скороченому вигляді. Але підкреслюю одразу ж, що мова йтиме не про 10 найкращих з точки зору першоджерела університетів, а, фактично, мова йде про 10 найпрестижніших сьогодні університетів. Адже інший підбір роботодавців та викладачів університетів для опитування цілком імовірно може дати відмінний від наведеного список десяти кращих унiверситетів. І таких списків може виявитися безліч, котрі будуть відрізнятися, можливо, на одну або кілька назв, а можливо матимуть і цілком інший вигляд.

Перше місце за престижем посів Гарвардський університет, який засновано у 1636 році в американському місті Кембриджі, що у штаті Массачусетс, США. В цьому університеті навчається біля 27 тисяч студентів, кожний з яких сплачує в рік за навчання 27488 доларів США.

Друге місце за престижем посів Кембриджський університет, який засновано у 1209 році в англійському місті Кембриджі, Великобританія. В цьому університеті навчається біля 21,5 тисяч студентів, кожний з яких сплачує в рік за навчання 18590 доларів США в перерахунку з фунтів стерлінгів і євро.

Третє місце за престижем посів Оксфордський університет, який засновано у 1117 році в англійському місті Оксфорді, Великобританія. В цьому університеті навчається трохи більше 22,5 тисяч студентів, кожний з яких сплачує в рік за навчання еквівалент 15400 доларів США.

Четверте місце за престижем посів Массачусетський технологічний інститут, який засновано у 1861 році в американському місті Кембриджі, що у штаті Массачусетс, США. В цьому університеті навчається трохи більше 10 тисяч студентів, кожний з яких сплачує в рік за навчання 30600 доларів США.

П’яте місце за престижем посів Йельський університет, який засновано у 1701 році в американському місті Нью-Хейвені, що у штаті Коннектикут, США. В цьому університеті навчається біля 11,5 тисяч студентів, кожний з яких сплачує в рік за навчання 29820 доларів США.

Шосте місце за престижем посів Стенфордський університет, який засновано у 1891 році в американському місті Стенфорді, що у штаті Каліфорнія, США. В цьому університеті навчається біля 19 тисяч студентів, кожний з яких сплачує в рік за навчання 29847 доларів США.

Сьоме місце за престижем посів Каліфорнійський технологічний інститут, який засновано у 1891 році в американському місті Пассадені, що у штаті Каліфорнія, США. В цьому університеті навчається лише трохи більше 2 тисяч студентів, кожний з яких сплачує в рік за навчання 25355 доларів США.

Восьме місце за престижем посів Каліфорнійський унiверситет у Берклі, який засновано у 1868 році в американському місті Берклі, що у штаті Каліфорнія, США. В цьому університеті навчається більше 31,5 тисяч студентів, кожний з яких сплачує в рік за навчання 16476 доларів США.

Дев’яте місце за престижем посів Імперський коледж Лондона, який засновано у 1868 році в англійському Лондоні, Великобританія. В цьому університеті навчається трохи більше 12 тисяч студентів, кожний з яких сплачує в рік за навчання еквівалент 20700 доларів США.

Десяте місце за престижем посів Принстонський університет, який засновано у 1746 році в американському місті Принстоні, що в штаті Нью-Джерсі, США. В цьому унiверситеті навчається трохи менше 7 тисяч студентів, кожний з яких сплачує в рік за навчання 29910 доларів США.

Як бачите, у цей список не попав жоден університет з Франції, Німеччини, Італії, Іспанії, Португалії, Австрії, Японії, Росії, Китаю, Індії, скандинавських країн, незважаючи на те, що у цих країнах є університети, престиж яких за межами США і Канади є не нижчим, ніж у тих, що попали до списку. Уже це свідчить про те, що експертами були у переважній більшості випускники саме тих університетів, які і були названі найкращими. Очевидно, що інший підбір експертів дасть і інший список кращих університетів світу.

Із інших джерел мені відомо, що кожний із перерахованих вище університетів має річний бюджет еквівалентний, або, принаймні, не набагато менший річного бюджету держави Україна. У цьому легко переконатись, якщо перемножити плату за навчання на кількість студентів у кожному університеті, та врахувати те, що плата за навчання в американських університетах не перевищує 10 % їхніх бюджетів.

Із наведеної інформації витікає, що найпрестижніші університети світу сьогодні за кількістю студентів, котрі в них навчаються, є еквівалентними провідним університетам України, а такого гіганта як НТУУ «КПІ», в якому навчається більше 40 тисяч студентів, серед них взагалі немає. Тож ідею об’єднання вітчизняних вузів до такого рівня, щоб у кожному обласному центрі був лише один університет, мабуть не варто підтримувати ні на державному рівні, ні на місцевих. Адже усі українські університети є, принаймні, не меншими за чисельністю студентів від Принстонського університету, який посів десяте місце за престижем, і є в кілька разів більшими за цим показником від Каліфорнійського технологічного інституту, який у престижному рейтингу йде сьомим.




© 2007-2015. Персональний сайт Мокіна Б.І. Усі права захищено. Несанкціоноване використання матеріалів сайту не дозволяється. У випадку використання цих матеріалів на інших сайтах не допускається будь-яке редагування тексту, а посилання на даний сайт є обов`язковим.