Мокін Борис Іванович
Мокін Борис Іванович
Головна сторінка  Громадська діяльність Публіцистика Завершення вибіркового літопису на папері, або Університету — 50 Розділи книги


У вівторок 9 березня, якраз в Шевченківський день, Голова Верховної Ради України Володимир Литвин поставив на голосування проект закону про зміни до регламенту, згідно з яким право створювати парламентську коалiцію більшості від парламентських фракцій, які у відповідності з Конституцією України в сумі зобов’язані мати не менше 226 голосів народних депутатів України, переходить до змішаної коаліції, яку мають право утворювати парламентські фракції, які у своєму складі в сумі мають менше 226 народних депутатів, але до яких погодились приєднатись окремі депутати, що «відкололись» від своїх позакоаліційних фракцій. Цей проект закону був проголосований 235 голосами — саме тих народних депутатів від фракції Партії регіонів, фракції Блоку Литвина і фракції комуністів та 14 народних депутатів, що відкололись від фракції БЮТ та фракції НУНС і теж підписались під коаліційною угодою з регіоналами, комуністами і литвинівцями. Уже на другий день, цей закон, прийнятий на думку опозиції з порушенням Конституції України, був підписаний Президентом України Віктором Януковичем, а у четвер 11 березня, після опублікування в ЗМІ, закон набрав чинності.

У цей же четвер зранку, Голова Верховної Ради України Володимир Литвин оголосив у сесійному залі про створення нової парламентської коаліції більшості в складі 235 народних депутатів України, яка одразу ж запропонувала президенту держави кандидатом на посаду Прем’єр-міністра України Миколу Азарова — вірного соратника Віктора Януковича, який в останньому його уряді був віце-прем’єром і одночасно міністром фінансів, а в попередньому очолював Податкову адміністрацію України. Президент України Віктор Янукович одразу ж вніс кандидатуру Миколи Азарова народним депутатам для призначення його Прем’єр-міністром України. За призначення Миколи Азарова Прем’єр-міністром України проголосували 242 народних депутати, тобто, він зібрав навіть більше голосів, ніж їх має щойно створена коаліція більшості. Услід за прем’єр- міністром народні депутати проголосували за звільнення з посади Голови СБУ Валентина Наливайченка і призначення Головою СБУ Валерія Хорошковського — його кандидатуру теж запропонув Віктор Янукович. Потім за пропозиціями президента держави народні депутати затвердили на посаді міністра оборони Михайла Єжеля — колишнього командувача Чорноморським флотом, адмірала, та на посаді міністра закордонних справ — Костянтина Грищенка, який працював послом України в Росії. Що цікаво, спочатку народним депутатам роздали об’єктивки на Олександра Кузьмука, як претендента на посаду міністра оборони, та Петра Порошенка, як претендента на посаду міністра закордонних справ, але через півгодини замість них президентом були запропоновані Єжель і Грищенко. На думку деяких ЗМІ, Віктор Янукович спочатку хотів призначити Кузьмука і Порошенка, але потім вирішив дослухатись до порад із Москви і запропонував більш прийнятних для росіян Єжеля і Грищенка.

Отримавши повноваження і поздоровлення, Микола Азаров одразу ж вніс кандидатури усіх інших членів уряду, за яких народні депутати проголосували списком — усього в уряді буде 29 осіб. Здивувала кількість віце-прем’єрів — сім. Цілком прогнозовано Андрій Клюєв став першим віце-прем’єром, Сергій Тігіпко — віце-прем’єром з питань економіки, Нестор Шуфрич — міністром надзвичайних ситуацій, Олександр Лавринович — міністром юстиції, Юрій Бойко — міністром палива і енергетики, Анатолій Толстоухов — міністром Кабінету Міністрів. Очікуваним було також призначення міністром освіти і науки Дмитра Табачника, хоча і протести проти його призначення з боку національно орієнтованої частини народних депутатів теж були очікуваними. Порадувало призначення на посаду віце-прем’єра з гуманітарних питань академіка Володимира Семиноженка, який на цій посаді в одному із попередніх урядів уже зарекомендував себе позитивно. Здивувало призначення міністром економіки колишнього міністра внутрішніх справ Василя Цушка, якого попередній уряд звинувачував в силовому захопленні Генеральної прокуратури, і стосовно якого лише пару днів тому була закрита кримінальна справа. Здивувало також призначення віце-прем’єрами Бориса Колесникова і Віктора Тихонова, адже після погроз під час Сєверодонецького з’їзду створити на Сході і Півдні України автономну республіку їх призначення на високі урядові посади не сприятиме політичному об’єднанню нашої держави, яке пообіцяв здійснити Президент України Віктор Янукович у своїй інавгураційній промові. Але найбільше здивувало призначення міністром внутрішніх справ Анатолія Могильова — нинішнього керівника міліції у Криму, оскільки журналісти приписують йому заяву, що Йосип Сталін зробив правильно, виселивши з Криму татар. Тож сьогодні дуже важко спрогнозувати, наскільки ефективним і авторитетним буде цей уряд. Важко також спрогнозувати і те, чи уряд, який є дітищем парламентської коаліції більшості, яка на думку опозиції є неконституційною, завжди діятиме, дотримуючись конституції. Але одно можна сказати напевно — Віктор Янукович, ставши президентом держави, блискавично створив і пропрезидентську парламентську коаліцію і пропрезидентський уряд на чолі зі своїм вірним соратником, який завжди виконуватиме його волю. Тож віднині українці перестануть бути свідками суперечок між президентом і главою уряду, як це мало місце під час правління Віктора Ющенка і Юлії Тимошенко. Але, я думаю, що, якби президентські вибори виграла Юлія Тимошенко, то вона на створення такої ж підпорядкованої президенту вертикалі влади витратила б часу не більше.

Постскриптум: у середу 17 березня новий Кабмін вперше зібрався на своє офіційне засідання, на якому Прем’єр-міністр Микола Азаров заявив, що або їхній уряд стрімко здійснить реформування економіки країни, або через півроку піде у відставку. Тож, подивимось, як діятиме цей уряд через півроку.

А ще, у цю середу, віце-прем’єр Володимир Семиноженко повідомив, що цього року абітурієнтам при вступі до ВНЗ, окрім балів по сертифікатах незалежного тестування за 200-бальною шкалою, буде враховуватись також середній бал атестата, переведений у 200-бальну шкалу, та оцінка за співбесіду у вищому навчальному закладі, виставлена теж за 200-бальною шкалою.




© 2007-2015. Персональний сайт Мокіна Б.І. Усі права захищено. Несанкціоноване використання матеріалів сайту не дозволяється. У випадку використання цих матеріалів на інших сайтах не допускається будь-яке редагування тексту, а посилання на даний сайт є обов`язковим.