Недостатньо  знати,  необхідно  вміти  ці  знання  застосувати!  Недостатньо  бажати,  потрібно  і  робити!
  Б.І. Мокін
Головна сторінкаДодати в Вибране

основне
Новини
Біографія
Наукова діяльність
Педагогічна діяльність
Адміністративна діяльність
Громадська діяльність
Листи, статті, доповіді
Зворотній зв'язок

Пошук

Мій акаунт на Facebook
Пошук
Головна сторінка   Новини 


18 листопада 2007

16 листопада увечері я подивився передачу Савіка Шустера «Великі українці». Задумка Савіка Шустера, звичайно ж, є цікавою, але її реалізація, на мій погляд, є абсолютно не адекватною. Не може бути експертом та частина нашого народу, яку хлібом не корми, а дай можливість послати СМС чи зателефонувати на якусь стадію з того чи іншого приводу. А більшість серйозних людей ні СМС слати не будуть, ні по телефону не дзвонитимуть. А ті кілька серйозних людей, що зібралися у студії, не можуть репрезентувати усіх інших серйозних людей.

На мій погляд, великими українцями є ті представники українського народу, які внесли вагомий вклад у звеличення України у світі. І немає ніякого значення якою мовою вони розмовляли і який процент крові корінної національності тік у їхніх жилах, оскільки для закордонних пошановувачів вони усі були українцями. І головні відомості про велич цих українців повинні черпатись не з тієї інформації, яка викладена в заполітизованих тією чи іншою політичною силою, що була при владі в Україні під час видання підручників з літератури, мистецтва чи історії, а з тієї інформації, що викристалізовувалась роками у різноманітних закордонних та міждержавних виданнях та літописах.

Крім того, я вважаю, що великих українців потрібно визначати по номінаціях, оскільки не гоже порівнювати вклад у звеличення України державного діяча чи письменника, композитора чи співака, спортсмена чи полководця. Я, наприклад, не візьмусь визначати, хто більш великий українець – Богдан Хмельницький чи Тарас Шевченко. І всерйоз не сприйму тих, хто намагатиметься це зробити. А от порівнювати гетьмана Хмельницького і гетьмана Конашевича-Сагайдачного уже цілком можливо, як цілком можливо і порівнювати між собою за вкладом у звеличення України Тараса Шевченка та Лесю Українку чи Івана Франка.

Я також вважаю, що великих українців потрібно визначати лише починаючи з тієї пори, коли Україна зазвучала як держава. І не є, на мій погляд, великим українцем ні Володимир Великий, ні Ярослав Мудрий, оскільки Київська Русь у своєму складі мала і деякі князівства, землі яких нині знаходяться у складі Росії, Польщі, Литви, Білорусії і Молдови, тобто, по нинішнім визначенням вона була імперією. І якщо визнавати Ярослава Мудрого великим українцем, то тоді імператора Римської імперії Юлія Цезаря слід визнавати у Франції великим французом, а в Англії великим англійцем, а у Єгипті великим єгиптянином, адже усі ці нинішні незалежні держави тоді були провінціями Риму. І Юлій Цезар не є великим італійцем, а є великим римлянином, оскільки у країні під назвою Італія він не жив. І Ярослав Мудрий є великим русином або великим киянином, але не є великим українцем, оскільки в державі під назвою Україна він не жив.

Роздумами поділився Борис Мокін.

Версія для друку


[12.06.2023] Про вклад академіка Леоніда Каніщенка в формування майбутнього президента України
[30.12.2022] Кілька слів напередодні 80-річчя про мій вклад у підготовку наукових кадрів
[10.09.2020] Відповідь на запитання, чому я вирішив балотуватись кандидатом у ректори
[08.07.2020] Не робіть, як я!
[07.06.2020] Розповідь про те, як Вінницький міський голова Моргунов втратив 300 голосів
[01.06.2020] Літо у ВНТУ починається з оновлення корпусу деканів
[15.05.2020] Що очікувати після реформування системи захисту дисертацій?
[27.04.2020] Коронавірусні будні університетського професора
[04.03.2020] Весь мир насильно мы разрушим до основанья, а затем - мы наш, мы новый мир построим!
[19.01.2020] «Ніхто не зобов’язаний виконувати явно злочинні розпорядження чи накази»
[28.12.2019] Передноворічні роздуми ексректора, який ще працює професором
[21.12.2019] Попри побажання та потуги недоброзичливців академія педагогічних наук продовжує жити
[03.12.2019] Чи варто нашому ректору позитивно реагувати на пропозицію мера міста про передачу частини земельної ділянки університету в комунальну власність?
[30.11.2019] Мої враження від зустрічі з заступником міністра Єгором Стадним
[09.11.2019] Факультету радіоелектроніки - 50
Головна сторінкаДодати в Вибране
© 2007-2015. Персональний сайт Мокіна Б.І. Усі права захищено. Несанкціоноване використання матеріалів сайту не дозволяється. У випадку використання цих матеріалів на інших сайтах не допускається будь-яке редагування тексту, а посилання на даний сайт є обов`язковим.