У вівторок 19 лютого 2008 року телебачення принесло сенсаційну новину — із партії «Наша Україна», почесним головою якої є Президент України Віктор Ющенко, вийшли голова президентського секретаріату Віктор Балога, його заступник Роман Безсмертний, а також 5 народних депутатів України — Оксана Білозір, Віктор Тополов, Ігор Кріль, Михайло Полянчич і Василь Петьовка. Оксана Бiлозір пояснила журналістам вихід цієї «сімки» з «Нашої України» тим, що ця партія усе більше віддаляється від Президента України Віктора Ющенка і стала плацдармом втілення у життя не ідей президента, а власних амбіцій її нинішніх керівників.
А лідер «Нашої України» народний депутат України В’ячеслав Кириленко у цей же день ще раз підтвердив, що і партія «Наша Україна» і парламентська фракція НУНС були, є і будуть підтримувати усі ідеї свого почесного голови — Президента України Віктора Ющенка.
Логіка підказує, що, якщо у наступні дні Президент України Віктор Ющенко не зніме з посади голови свого секретаріату Віктора Балогу, то це означатиме, що вийшов він з пропрезидентської партії з відома і благословення самого почесного голови цієї партії.
Але вихід із рядів «Нашої України» народного депутата України Оксани Білозір та заступника керівника президентського секретаріату Романа Безсмертного, які без консультації з Віктором Ющенком ніколи не дозволили б собі піти на такий крок, фактично, підтверджує те, що Віктор Балога узгодив свій вихід з пропрезидентської партії з її почесним головою, тож з високою вірогідністю можна прогнозувати, що він і надалі залишиться керівником президентського секретаріату, а Роман Безсмертний його заступником. Що стосується народних депутатів Кріля і Петьовки, то згідно з численними заявами ЗМІ перший із них є другом, а другий близьким родичем Віктора Балоги, тож нічого дивного немає у тому, що вони свої рішення про вихід з «Нашої України» здійснили синхронно з ним. А ось чим керувалися при прийнятті рішення про вихід з партії «Наша Україна» народні депутати України Полянчич і Тополов, які ніколи не були поміченими в якихось політичних перипетіях, поки що неясно.
Як пояснив журналістам один із керівників Партії регіонів Василь Кисельов, вихід вищезгаданих народних депутатів із «Нашої України» не приведе до розвалу нині діючої парламентської коаліції, оскільки вони залишатимуться членами фракції НУНС. Якщо ж вони побажають вийти з фракції НУНС, то автоматично втратять статус народних депутатів України і замість них по виборчому списку НУНС будуть до Верховної Ради України введені ті представники цієї політичної сили, які є першими на черзі.
Але усім зрозуміло, що за законопроекти, які не будуть узгоджені до деталей з Президентом України Віктором Ющенком, віднині жодного позитивного голосування у Верховній Раді України не буде, оскільки без цієї п’ятірки народних депутатів, що вийшли з «Нашої України», та ще Івана Плюща, що відколовся раніше, проурядова парламентська коаліція може зібрати максимум 222 голоси при потрібних для прийняття рішення 226. А це, у свою чергу, позбавляє будь-якого сенсу блокування парламентської трибуни представниками опозиційної Партії регіонів. Тож можна прогнозувати, що через тиждень-другий Верховна Рада України відновить свою роботу у сесійному залі. Але закони, ініційовані урядом Юлії Тимошенко, прийматимуться лише ті, які будуть підтримані Віктором Ющенком, або ті, за які окрім представників коаліції голосуватиме ще й хтось з Блоку Литвина, або з комуністів, або з Партії регіонів. Тобто, можна очікувати, що коефіцієнт корисної дії нинішнього парламенту наближатиметься до нуля. І виграє від цього не Президент України Віктор Ющенко, і не Партія регіонів, а Юлія Тимошенко, оскільки і в рамках діючого законодавства вона зможе багато чого такого здійснити, що ще більше підсилить її нинішній рейтинг. Адже уже навіть зараз за опитуванням однієї відомої і аж ніяк не лояльної Юлії Тимошенко соціологічної служби в разі проведення нових дострокових парламентських виборів БЮТ отримає 210 депутатських мандатів.
Журналісти і політологи сьогодні в один голос твердять, що Віктор Балога почне створювати нову пропрезидентську партію і, можливо, навіть на базі нині діючої громадської організації «Гарт». І, якщо це так, то, принаймні, рік ми не матимемо нових дострокових парламентських виборів, оскільки новонароджена партія, навіть за умови підтримки потужним адмінресурсом, не зможе одразу після її створення не те, що обійти на виборах БЮТ і НУНС, але навіть взяти 3-процентний вхідний бар’єр до парламенту. Її треба буде хоча б рік активно «розкручувати».
Але я не виключаю, що вихід Віктора Балоги, Романа Безсмертного та 5 народних депутатів України з партії «Наша Україна» зроблено для того, щоб породити надії у Партії регіонів на переформатування правлячої парламентської коаліції, у такий спосіб збити з толку опозицію і змусити її розблокувати трибуну Верховної Ради України та приступити до парламентської роботи.
Поживемо-побачимо, що з цього вийде. Але обнадійливим є те, що Юлія Тимошенко у середу 20 лютого 2008 року вперше провела переговори у Москві, як керівник українського уряду, з Прем’єр-міністром Росії Зубковим та російським президентом Путіним, і тривали ці переговори, замість запланованих по півгодини, півтори години з Зубковим і дві години з Путіним. І одразу ж після переговорів з Зубковим Юлія Тимошенко заявила журналістам, що вони домовились з російським прем’єром про об’єднання зусиль на виконання домовленостей президентів Росії і України.
І я впевнений у тому, що розум врода, і дипломатичний хист Юлії Тимошенко справили саме те враження на керівників Росії, яке треба Україні.