У суботу 16 травня 2009 року, у Москві відбувся заключний тур конкурсу «Євробачення», до участі в якому були допущені переможці першого туру та представники країн з першої десятки заключного туру минуло року. У нинішньому московському заключному турі взяли участь представники естрадного вокального мистецтва від 25 країн.
Україну у нинішньому конкурсі представляла одна із колишніх «ВІАГРАвок» Світлана Лобода, яка уже кілька років виступає з сольними концертами.
Росію представляла теж українська співачка Анастасія Приходько, яку зняли з попереднього туру цього конкурсу в Україні у зв’язку з використанням пісні, яка нею уже була озвучена в одному із концертів, що умовами конкурсу «Євробачення» не допускається. Рекомендував Росії взяти за свого представника Анастасію Приходько її наставник, московський композитор, який виріс у Миколаєві, Костянтин Меладзе. Він же, як автор проекту «ВІАГРА», був у свій час і першим наставником Світлани Лободи.
Набравши у загальному заліку трохи більше 70 балів, Світлана Лобода посіла в заключному турі лише 12-е місце, хоча напередодні обіцяла усім бути другою, а в найгіршому випадку — третьою. Технічно її виступ був обставлений чи не найдорожче і найскладніше, але це не допомогло, незважаючи на експресію і динамічність.
Лише на десяток балів більше набрала і Анастасія Приходько, хоча і представляла країну-господарку заключного туру конкурсу. Її прямо-протилежне Лободі статичне виконання російсько-української «Мами», яке демонструвалось на фоні приплюснутої зачіски, що зробила обличчя співачки занадто широким, теж не справило враження на тих слухачів, які в різних країнах потягнулись до своїх мобільних телефонів, аби віддати свій голос, після прослухання усіх учасників конкурсу.
А переміг на конкурсі білоруський емігрант із Норвегії Олександр Рибак, якому лише кількох балів не вистачило до 400. Цей співак ні особливим голосом не відрізнявся, ні технічним обрамленням свого співу, але він під час виступу був дуже милим і дарував усім дуже симпатичну посмішку, що надзвичайно вдало висвітлювалось телекамерою. І Європа достойно і досить дружно оцінила цю відкритість, доброзичливість і світлість норвежця з білоруським корінням.
До речі, не дістались 100-бальної позначки ні знаменита Патриція Каас, яка представляла Францію, ні 38-річна шведська оперна співачка з надзвичайно красивим голосом — ті, хто голосують СМСками, а це переважно підлітки 12–16 років, як бачимо, на дам бальзаківського віку позитивно не реагують, незважаючи навіть на їхні високі вокальні дані.
Аналізуючи голосування нинішнє і згадуючи голосування попередніх років, я зробив висновок, що Югославію розвалили на окремі країни не народи, що населяли відповідні республіки, а політики, оскільки молодь цих країн дружньо віддає найвищі бали представникам саме колишньої югославської спільноти.
Як завжди дружньо ділили між собою найвищі оцінки усі прибалтійські країни. За аналогічним алгоритмом оцінювали виступи учасників і країни, в яких релігійно превалює іслам.
І лише країни, які народились на терені колишнього СРСР та входили до Варшавського договору, одна одну не підтримували в цьому голосуванні, що опосередковано свідчить про об’єктивність розвалу Радянського Союзу і організацій, в яких він домінував.
А кількома годинами раніше, цього ж суботнього дня, телеканали принесли нам дві цікаві новини, першою із яких є та, що пропрезидентська політична партія «Наша Україна» обрала собі нове партійне керівництво — керівником партії стала губернатор Київщини Віра Ульянченко, яка є вірною і послідовною соратницею Віктора Ющенка, а керівником виконавчих органів партії знову став один із заступників голови президентського секретаріату Роман Безсмертний, який теж послідовно усі ці роки демонстрував вірність Віктору Ющенку навіть у періоди, коли перебував в опалі. Крім сугубо партійних кадрових рішень «Наша Україна» прийняла також рішення вимагати від уряду Юлії Тимошенко та Верховної Ради України відставки Юрія Луценка з посади міністра внутрішніх справ, який власне за її квотою і був раніше призначений на цей пост.
А другою новиною, яка тягне на сенсацію, стало повідомлення про те, що керівник президентського секретаріату Віктор Балога подав у відставку.
До речі, як показали дострокові вибори до обласної ради у Тернопільській області, на Галичині партія «Єдиний центр», яка створена під патронатом Віктора Балоги, на майбутніх виборах може відібрати левову частку електорату у пропрезидентської партії «Наша Україна».
Постскриптум: у вівторок 19 травня Президент України підписав два укази, першим із яких звільнив з посади керівника президентського секретаріату Віктора Балогу, а другим призначив на цю посаду губернатора Київської області Віру Ульянченко, яка, на думку журналістів і політологів, завжди до Віктора Балоги відносилась критично. Тож можна очікувати відставки багатьох інших високопоставлених працівників президентського секретаріату, призначених президентом з подачі Віктора Балоги, особливо після того, як він у перший же день після відставки дав інтерв’ю журналістам, в якому заявив, що попросився у відставку в знак протесту проти бажання Віктора Ющенка балотуватись на президентський пост на другий термін, вважаючи його переобрання нездійсненним.