Від суботи 6-го грудня до вівторка 9-го грудня засоби масової інформації були переповнені повідомленнями про те, що фактично парламентська більшість із народних депутатів України від Партії регіонів та Блоку Юлії Тимошенко уже створена, і що її юридичне оформлення є лише справою часу. Навіть ще у понеділок на телеканалах лунали заяви представників фракції регіонів, що підписання угоди про створення парламентської більшості на основі фракцій ПР та БЮТ відкладається до четверга лише тому, що їхній лідер Віктор Янукович вилетів до Москви, щоб у вівторок взяти участь у похоронах Патріарха російської православної церкви Алексія 2-го, а без лідера недоцільно оголошувати коаліційну угоду і обирати спікера парламенту, на посаду якого регіонали запропонували кандидатуру нинішнього 1-го заступника спікера Олександра Лавриновича. А Президент України Віктор Ющенко навіть попередив перед телекамерами, що в разі спроби об’єднання у парламенті фракцій ПР та БЮТ, які матимуть 331 голос і зможуть подолати будь-яке президентське вето і змінити конституцію, він зробить усе, що від нього залежатиме, аби не допустити цього. І єдиною можливістю недопущення такого об’єднання у президента, на думку політологів і політиків, є оголошення нового президентського указу про розпуск парламенту і дострокові парламентські вибори.
Але не так сталося, як обом Вікторам та їхнім однопартійцям у парламенті гадалося — у вівторок після кількох перерв у роботі Верховна Рада України 244 голосами обрала собі головою Володимира Литвина — лідера парламентського блоку свого імені, який налічує 20 народних депутатів.
А Володимир Литвин, приступивши до виконання обов’язків спікера, одразу ж повідомив про створення парламентської коаліції із народних депутатів, що входять до фракцій БЮТ, НУНС і Блоку Литвина. Після чого закрив вечірнє пленарне засідання Верховної Ради України.
Однак після цього перед телекамерами представник фракції ПР звернув увагу на те, що за Володимира Литвина проголосували лише 40 народних депутатів від фракції НУНС із 72, і обраний він лише тому, що за його кандидатуру проголосували комуністи, які до коаліційної більшості не увійшли. А представниця фракції НУНС із тих, що не голосувала за кандидатуру Володимира Литвина, звернула увагу на те, що на коаліційній угоді немає підпису голови фракції НУНС В’ячеслава Кириленка, який не уповноважував за нього підписувати цю угоду свого заступника по фракції Бориса Тарасюка. Тож можна прогнозувати, що на завтрашньому засіданні Верховної Ради України буде дуже «жарко».
Цього ж дня увечері Володимир Литвин перед телекамерами поправився — він сказав, що, оголошуючи про створення коаліції на основі БЮТ, НУНС та БЛ, він мав на увазі лише попередню домовленість, підписану повноважними представниками цих фракцій, а не саму угоду, яку ще потрібно буде юридично оформити.
Однак у мене виникла упевненість, що така коаліційна угода буде підписана, оскільки, фактично, вимоги НУНС зводяться лише до того, щоб не вносились правки в конституцію, особливо у частині ліквідації норми всенародного обрання президента, а це не є обтяжливим для Юлії Тимошенко і її соратників.
Цього ж вечора із теленовин я довідався, що за обрання Володимира Литвина спікером парламенту проголосували і троє народних депутатів від фракції регіонів — Грицак, Зв’ягільський та Чорновіл. Цікаво — чи виключать їх за це з Партії регіонів? Скоріш за усе, що ні, оскільки саме завдяки Юхиму Зв’ягільському, який є однією із ключових фігур в Донбасі, прийшов у політику Віктор Янукович, тож Зв’ягільського ніхто не посміє виключити, а без цього виключення Грицака і Чорновола стане нелогічним.
Постскриптум 1: на другий день Політрада Партії регіонів задовольнила заяву Тараса Чорновола про припинення ним членства у цій партії та взяла до відома запевнення Зв’ягільського і Грицака, що в подальшому вони не будуть голосувати всупереч позиції своєї фракції.
Постскриптум 2: вранці наступного дня член парламентської фракції НУНС Роман Зварич заявив перед телекамерами, що Президент України Віктор Ющенко не бачить перспективи у коаліції фракцій БЮТ, НУНС і БЛ, а у кінці цього ж дня Зварич знову вийшов до телекамер і зробив нову заяву, в якій визнав, що невірно озвучив точку зору президента, що президент, навпаки, підтримує створення цієї коаліції і лише просить прискорити підписання коаліційної угоди.
Постскриптум 3: у п’ятницю 12 грудня народні депутати України роз’їхались із Верховної Ради України по домівках до вівторка, так і не підписавши ще остаточного тексту коаліційної угоди, і з наявністю усіх підписів від фракцій БЮТ і БЛ та лише 37 підписів бажаючих її підписати від фракції НУНС, із 72 за списком у ній, що хоча і охоплює три парламентські фракції, котрі складають у ньому більшість, але реальну кількість народних депутатів у коаліції фіксує на позначці 213 при необхідних 226.